Menu

Pytania na logikę

Dziwny jest człowiek i jego świat

Prosta matematyka?

archato

Sea-Watch3 po raz kolejny wyłowił grupę emigrantów z Afryki i teraz błąka się z nimi po Morzu Śródziemnym, bo nikt nie chce ich przyjąć. Dodajmy - nikt z krajów europejskich. I dodajmy, że zostali wzięci na pokład zaledwie 10 km od wybrzeża afrykańskiego. I dodajmy, że proceder trwa od lat. Oczywiście podniósł się krzyk, petraktacje trwają a na forach wrze dyskusja. Tymczasem może rozwiążmy proste zadanie matematyczne:

Afryka - 30,32 mln km kwadratowych powierzchni

              1,216 miliarda mieszkańców

Europa - 10, 2 mln km kwadratowych, a dla migrantów z Afryki liczy się najwyżej 6 mln  km kwadratowqych, gdyż na 4 mln powierzchni europejskiej Rosji, żadni emigranci nie zamierzają się osiedlać

             740 mln mieszkańców

Zadanie: oblicz, jak mieszkańców Afryki zmieścić na kontynecie Europy (a kto się czuje na siłach dodatkowo niech uwzględni europejski standard życia, zarówno dla obecnych mieszkańców, jak i napływajacych migrantów)

Myślę, że to zadanie powinno zostać rozwiązane ZANIM podejmie się jakiekolwiek decyzje o przyjmowaniu nieustannie napływających migrantów z Afryki. Moze powinno było zostać rozwiązane już dużo, dużo wcześniej. Dlaczego nie było śmiałka, który by się tego podjął?

Kryterium decydujące?

archato

Na jednym z portali znajduje się reklama pewnego filmu: "...ma wszystko: seks, nagość i politykę..."

Zastanawiam się wobec tego, czy ma jakąś fabułę? Sens? Wartości artystyczne? Czy też takich elementów już nie trzeba do zrobienia filmu? 

Czego nie będą USA tolerować???

archato

Afera o tzw. "urodziny Hitlera" i materiał pokazany w mediach wzburzył amerkańską mabasador w Polsce, niejaką Georgettę Mosbacher.  Pojawiała się tu i tam, zabrała głos i tupnęła nóżą, że "USA nie będą tolerować krytyki mediów ze strony polityków" A to dobre, doprawdy. Jakoś po zamordowaniu dziennikarza Chaszodżidżiego i poćwiatrtowaniu jego ciała w saudyjskim konsulacie w Turcji powszechnego amerykańskeigo tupania nogami nie było?! I teraz, kiedy Rosja doprowadziła do otwartej konfrontacji z Ukrainą zacieśniając krąg oblężenia od momentu zajęcia Krymu też powściągliwie "świat" w tym amerykański przygląda się z daleka? Czy to już szczyt hipokryzji czy dopiero początek wspinaczki?

Co nas przekonuje?

archato

Merytoryczne, rzeczowe argumenty poparte wynikami badań, obserwacji i analiz czy emocjonalna, pełna drastycznych kontrastowych wizji, prawie histeryczna narracja wzbudzająca wurzuty sumienia?

Nie, nie chodzi o politykę ;-) Obserwowałam publiczną debatę dla uczniów zorganizowaną jako konkurs. I "profesjonalne" jury dało się uwieść stronie operującej emocjami zamiast rzeczową argumentacją. Zwycięstwo przyznano drużynie popierającej swoje stanowisko wypowiedziami aktorów, celebrytów i artystów. Drużyna przeciwna, która przegrała, odwołała się do wyników badań, analiz akademickich i dyskusji naukowców. Słuchałam werdyktu i nie mogłam uwierzyć, ale cóż, w jury był między innymi jeden aktor i jeden polityk ;-)

Świętowanie

archato

Tak się zastanawiam: czy świętowanie w grupowe (w tłumie, w manifestacji, na apelu, w marszu, na placach, ulicach, w kościołach...) jest ważniejsze (głębsze? istoniejsze? powazniejsze?...)  niż indywidualne, w zadumie nad historią, z refleksją nad mogiłami, gdzie postawiliśmy znicz? 

© Pytania na logikę
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci